Ekonomi

ABD Ticaret Bakanı Raimondo, çip ithalatı için Tayvan’a güvenmenin “savunmasız” olduğunu söyledi

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ABD’nin Tayvan’dan gelişmiş çiplerin yüzde 90’ından fazlasını satın aldığını ve bunun “savunulamaz bir ulusal güvenlik açığı” olduğunu sözlerine ekledi.

Raimondo, Wall Street Journal’a (WSJ) verdiği röportajda ABD’de çip üretimini artırmak için düzenlenen CHIPS yazısı ve bu alandaki bilimsel araştırmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu yasanın bir ulusal güvenlik girişimi olduğunu vurgulayan Raimondo, ABD’nin gelişmiş çiplerin yüzde 90’dan fazlasını Tayvan’dan satın aldığını ve bunun “savunulamaz bir ulusal güvenlik açığı” olduğunu söyledi.

Gelişmiş askeri teçhizatın, insansız hava araçlarının ve uyduların her parçasının yarı iletken çiplere dayalı olduğuna işaret eden Raimondo, Pentagon’un CHIPS yasası kapsamında fon alan tesislerde üretilen son teknoloji yarı iletkenlere güvenilir erişimi olacağını belirtti.

WSJ’nin haberinde, Çin ile egemenlik çatışması içinde olan adada olası bir askeri çatışmanın çip tedarikini ve üreticilerin operasyonlarını kesintiye uğratma riski olduğundan, çip için Tayvan’a bağımlılığın ABD’li yetkilileri endişelendirdiği belirtildi.

cip kanunu

ABD’de çip üretimini ve bu konudaki bilimsel araştırmaları artırmak amacıyla düzenlenen CHIPS yasası, 9 Ağustos 2022’de ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalandı.

Yerli yarı iletken üretimini artırmayı amaçlayan yasa, otomobilden elektroniğe kadar birçok sektörde üretim aksamasına neden olan çip sıkıntısının hafifletilmesini amaçlıyor.

Yasa, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52,7 milyar dolarlık sübvansiyonun yanı sıra yarı iletken fabrikalarının kurulmasını teşvik etmek için 4 yıl boyunca yüzde 25’lik bir vergi indirimi içeriyor.

armutluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu