Ekonomi

BOTAŞ, ‘Kapalı Çarşı’ iddiasını yalanladı

Boru Hatları ve Petrol Taşımacılığı AŞ (BOTAŞ), “20 milyar dolarlık ödenmemiş doğal gaz borcu olduğu” ve Kapalıçarşı’dan büyük kasalar içinde döviz aldığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada “asılsız iddialara karşı kanuni haklarının saklı tutulduğu” belirtilirken şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu haber ve içerikte iddia edildiği üzere BOTAŞ’ın Türkiye’de herhangi bir döviz alım satım işlemi bulunmamaktadır. Kapalıçarşı.Bir çalışanımızın haberde bahsedilen görsellerle hiçbir ilgisi yoktur.Kuruluşumuz gerekli dövizi sağlamakta olup, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından eksiksiz olarak sağlanmaktadır. 2014 yılından bu yana Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TCMB, kamu bankaları ve yetkili finans kuruluşları ile uyumluluk. Söz konusu haberde iddia edildiği üzere 20 milyar dolarlık doğal gaz borcu gerçeklerden uzaktır.Rusya’ya olan doğal gaz yükümlülüklerimiz yapılan anlaşmalar doğrultusunda zamanında yerine getirilmektedir.”

Esnaf, Kapalıçarşı ile bankacılık sektörü arasındaki kur farkının yüzde 5’i geçmesi nedeniyle aralarında BOTAŞ’ın da bulunduğu büyük firmaların kendilerinden döviz aldığını iddia etti. Kapalıçarşı’da kasalarla döviz taşınması da kameralara yansıdı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu