Haber

Gazzeli çocuklar babalarını İsrail hapishanelerinde görmek için gösteri düzenledi

Gazze Şeridi’nde onlarca çocuk, İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan babalarını herhangi bir kısıtlama olmaksızın ziyaret etmeleri talebiyle gösteri yaptı.

Gazze Şeridi’ndeki Vaid Tutsaklar ve Kurtarıcılar Derneği’nin davetlisi olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) önünde İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutsaklar ile dayanışma gösterisi düzenlendi.

Gösteriye katılan onlarca Filistinli çocuk, İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan babalarının fotoğraflarını taşıdı.

2020 yılında babası tutuklanan 15 yaşındaki Sena ed-Değme, göstericiler adına yaptığı konuşmada, Filistinli ailelerin ve özellikle babalarını göremeyen çocukların acılarına dikkat çekmek için burada toplandıklarını söyledi.

İsrail hapishanelerinde ramazan sofralarında yan yana oturamadıkları babalarını ziyarete kısıtlama getirildiğini belirten Değime, “Filistinli çocukların da bu dünyada özgürce yaşama ve babalarının kucağında vakit geçirme hakları var.” söz konusu.

Filistinli çocuklar olarak İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan babalarını demir parmaklıkların olmadığı açık alanda görmek istediklerini söyleyen Değme, İsrail’in Filistinli tutuklulara yönelik ziyaret kısıtlamalarına son vermesini istedi.

Vaid Tutsaklar ve Kurtarılanlar Derneği Lideri Tevfik Ebu Naim de İsrail hapishanelerinde Filistinli tutsaklara yönelik ihlallere tepki gösterdi.

Ebu Naim, “Çocuk haklarını korumak ve savunmak için uluslararası yasalarla seslerini yükselten ülkeler, babaları hapiste olan Filistinli çocukların acılarını görmezden geliyor” dedi. dedi.

Filistin kaynaklarına göre İsrail hapishanelerinde yaklaşık 4500 Filistinli bulunuyor.

gevashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu