Haber

Protesto Etmek İçin Başını Açtı! İranlı Aktris Gözaltına Alındı

İran’da başörtüsü çıkarıp sosyal medyada fotoğraf paylaşan oyuncu Terane Alidusti, ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra Mahsa Amani’nin hayatını kaybetmesinin ardından gösteriler devam ederken gözaltına alındı.

10 Kasım’da sosyal medya hesabından başörtülü bir fotoğrafını paylaştı.

Konuyla ilgili haber İran’ın yarı resmi ajansı Tesnim’de yayınlandı. Rapora göre tutuklu aktris Alidusti, “yanlış ve çarpıtılmış içerik yayınlamak”, “isyanları kışkırtmak” ve İran karşıtı grupları desteklemekle suçlandı. Haberde başka bir bilgi paylaşılmadı.

Terane Alidusti, 2016 yılında en iyi yabancı film Oscar’ını kazanan “Furuşende” filmindeki rolüyle dünya çapında ün kazandı.

“Akan kanı seyredip önlem almayan uluslararası kuruluşlar insanlık ayıbıdır”

İranlı oyuncu, Mahsa Emini’nin ölümünün ardından başlayan ve üçüncü ayını geride bırakan protestolara destek amacıyla 10 Kasım’da sosyal medya hesabından başörtüsüsüz bir fotoğrafını yayınlamıştı.

Gösterilerle bağlantılı Muhsin Şikari adlı kişinin 8 Aralık’ta infazına Instagram hesabından tepki gösteren Alidusti, “Senin sessizliğin zulme ve zulme destek demektir. Dökülen kanı seyredip harekete geçmeyen uluslararası kuruluşlar insanlığın yüz karasıdır.” sözlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu