Teknoloji

Zoom, çalışanlarının yüzde 15’ini işten çıkarıyor

Online video konferans uygulaması Zoom, çalışanlarının yüzde 15’inin işten çıkarılacağını duyurdu.

Zoom CEO’su Eric Yuan, çalışanlara gönderdiği bir mesajda, şirketin küresel ekonominin belirsizliğine ve bunun müşteriler üzerindeki etkisine uyum sağlaması gerektiğini söyledi.

Yuan, “Ekibimizi yaklaşık yüzde 15 oranında küçültmek ve yaklaşık 1300 çalışkan, yetenekli iş arkadaşımıza veda etmek için zor ama gerekli bir karar aldık” dedi. ifadesini kullandı.

Zoom’un son yıllarda dünya çapında tanınan bir marka olmasının yanı sıra işletmeler ve bireyler için vazgeçilmez bir iletişim kaynağı haline geldiğine işaret eden Yuan, Zoom’un Kovid-19’un yayıldığı 24 ayda talebi yönetmek için 3 kat büyüdüğünü kaydetti. salgını etkili oldu.

Yuan, ekiplerini kapsamlı bir şekilde analiz etmek veya sürdürülebilir bir şekilde büyüyüp büyümediğini değerlendirmek için zaman ayırmadıklarını özeleştirdi.

Yapılan hatalardan kendisinin sorumlu olduğunu belirten Yuan, önümüzdeki mali yıl için kendi maaşında yüzde 98 oranında indirim yapmayı planladığını belirterek, 2023 yılı için şirket ikramiyesinden vazgeçti.

Teknolojide işten çıkarma haberleri peş peşe geliyor

ABD teknoloji şirketleri, son aylarda salgın sırasında personel sayılarını önemli ölçüde artırdıktan sonra bir işten çıkarma dalgası yaşıyor.

Yükselen enflasyon ve olası bir durgunluk teknoloji sektöründe endişe yaratırken, başta ABD olmak üzere birçok teknoloji şirketi geçtiğimiz yıl binlerce kişiyi işten çıkarma veya yeni işe alımları azaltma kararları almaya başladı. Bu firmaların ortasında Meta ve Amazon gibi teknoloji sektörünün önde gelen firmalarının yer alması dikkat çekti.

Son olarak ABD’li teknoloji devlerinden Microsoft 10 bin, Google’ın ana şirketi Alphabet 12 bin, HP 6 bin, IBM yaklaşık 3 bin 900 ve Dell 6 bin 650 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

karliova-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu