Haber

ABD, Filistin devletinin kurulmasını önerdi

Gelecek hafta Türkiye’ye gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 7 Ekim’den sonra ikinci kez gittiği İsrail’de konuştu.

Başkent Tel Aviv’de düzenlediği basın toplantısında Blinken, İsrail ile Filistin arasında barışı sağlamanın tek yolunun Filistin halkının kendi devletini kurması olduğunu belirterek, bu çözümün hem İsrail’in hem de İsrail’in güvenliğinin tek garantörü olduğunu belirtti. Filistin.

yanıp sönüyor, “Şiddet döngüsünü sonsuza kadar sona erdirmenin tek yolu bu.”söz konusu.

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de düzenlediği Mescid-i Aksa Baskını operasyonunun ardından İsrail, Gazze’ye bomba attı. Washington yönetimi ilk günden bu yana Tel Aviv yönetimine her türlü desteği verdi; İsrail’in hastanelere, camilere, okullara, kiliselere aldırış etmeden kadın ve çocukları katletmesi, ABD’yi uluslararası toplumda zor durumda bırakıyor. Eleştirilerin hedefi olan Biden yönetimi, duruşunu bir miktar da olsa “insani” tarafa kaydırdı. Ateşkesi kabul etmeseler de Refah’tan insani yardım TIR’larının girmesine izin verilmesi için çatışmanın kesintiye uğratılabileceğini belirttiler.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu