Ekonomi

Fitch: Covid tasarruflarındaki artış azalacak

Fitch’ten yapılan açıklamada, kuruluşun yayınladığı yeni rapora göre tüketicilerin 900 milyar doları aştığının, bunun da tüketici harcamalarının yüzde 5’ine tekabül ettiği belirtildi.

Tüketicilerin aylık ortalama 73 milyar dolarlık fazla tasarruflarını tüketmeye devam etmeleri durumunda kalan tasarruf fazlalarının 2024’ün ikinci çeyreğinde tükeneceğine işaret edilen açıklamada, bu durum tüketimin bir süre daha güçlü seyrettiğine işaret ediyor olabilir.

Öte yandan, yapılan açıklamada, kalan tasarruf fazlasının tamamen tükenmesini iki faktörün önleyebileceği ifade edildi. ve fazla tasarruflarının çoğunu yakın vadede tüketime ayırma olasılığı daha düşük olan yüksek gelirli tüketicilerin oburluğu. aldığı kaydedildi.

Fitch’ten yapılan açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahminlerinin, geçen yılın son çeyreğinde 2020’nin ilk çeyreğinden sonra biriken hanehalkı mevduatının yüzde 80’inin en tepedeki yüzde 20’nin elinde olduğuna işaret edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fitch ABD Bölgesel Ekonomi Lideri Meyyit Sonola, Fitch’in birikimli tasarruf stokunun zirve noktasından şimdiden yüzde 60’a düştüğünü iddia ettiğini ve değerli bir harcamanın mümkün olmadığının öngörüldüğünü belirtti. yüksek gelirli hanelerin birikimi nedeniyle kalan tasarruf tamponunun bir kısmı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu