Haber

İsveç bin pişman: Diyaloğa dönmek istiyoruz!

Ankara-Stockholm hattında tırmanan gerilimin ardından Türkiye-Finlandiya ve İsveç arasında yapılacak Daimi Üçlü Meclis toplantısı iptal edildi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, iptal kararı Ankara’nın talebi üzerine alındı.

İsveç’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan gösteriye ve Türkiye Büyükelçiliği yakınında Kur’an-ı Kerim yakılmasına Ankara’dan sert tepki geldi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği talebi üzerine kurulan üçlü sistem toplantısı iptal edildi. Daimi Üçlü Mekanizmanın üçüncü toplantısının Şubat ayında Brüksel’de yapılması planlandı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılma talebi sonrasında imzalanan Madrid Anlaşması ile sistem kurulmuştur. Taraflar nihayet Kasım 2022’nin sonunda Stockholm’de bir toplantıya geldi.

“ÇALIŞMA DİYALOGUNA DÖNMEK İSTİYORUZ”

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinin NATO üyelik sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsveç Başbakanı, ülkesinin NATO üyeliği konusunda işleyen bir diyaloğa dönmek istediklerini belirterek, “Ulusal güvenlik için İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya hızla katılmasından daha önemli bir şey yoktur. İşlevsel bir diyaloğumuz yoksa” dedi. , İsveç’in NATO’ya katılmasının zor olacağını, bunun “İsveç güvenliği için sonuçları olacaktır” dedi.

agin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu