Ekonomi

Yellen temiz enerji tedarik zinciri konusunda uyardı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Uluslararası Elektrik İşçileri Kardeşliği (IBEW) sendikası tarafından yönetilen bir eğitim merkezinde yaptığı konuşmanın dökümü bulundu.

Reuters’in edindiği sohbete göre Yellen, ABD’nin ekonomik güvenliğini korumak için esnek, çeşitlendirilmiş bir güç tedarik zinciri oluşturmaya çalıştıklarını ancak bu alandaki çok fazla ağırlaşmanın getirdiği risklere karşı da önlem aldıklarını belirtti.

Yellen konuşmasında “Enflasyon Düşürme Yasası”nın öneminin altını çizdi ve ABD ekonomisinin süregelen direncine övgüde bulundu.

“Temiz enerji girdilerinin üretimi bir avuç ülkede yoğunlaşıyor”

Öte yandan Yellen, saf güç tedarik zincirlerinde çok ağırlaşma riskleri konusunda uyarıda bulundu. ülkede yoğunlaştı.” dedi.

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir raporda, Çin’in güneş fotovoltaik ve rüzgar sistemleri gibi seri üretilen teknolojilerin çoğu için dünyanın üretim kapasitesinin en az yüzde 60’ına ve elektrolizör üretiminin yüzde 40’ına sahip olduğu belirtildi.

Yellen ayrıca, ABD’nin daha esnek ve çeşitlendirilmiş bir tedarik zinciri oluşturmak için yurt içinde yatırım yaparken diğer ülkelere güç geçişlerini hızlandırmaya yardım ettiğini de kaydetti.

Yellen’ın konuşması, temiz enerjiyi artırmayı, sağlık maliyetlerini düşürmeyi ve vergi gelirlerini artırmayı amaçlayan 500 milyar dolarlık yeni harcama ve vergi indirimlerini içeren Enflasyon Düşürme Yasası’nın (IRA) birinci yıl dönümünden birkaç gün önce geldi.

tusbahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu