Teknoloji

Google’ın Pixel telefonlarını çökerten YouTube videosu

Akıllı telefonlar bugünlerde çok güçlü. Bazıları 8K görüntüler çekebilirken, diğerleri masaüstü bilgisayarların hızına ve performansına rakip olabilir. Ancak, tüm bu gelişmiş bilgi işlem gücünün bazen tek bir YouTube videosunun muhteşem gücüne eşit olmadığı söylenmelidir. En azından Google Pixel için durum böyle görünüyor.

Söz konusu görüntü, Ridley Scott’ın Alien filminden bir 4K HDR klibi. Ekranın açılması Pixel telefonların kilitlenmesine ve yeniden başlayıp ana ekrana dönmelerine neden olabilir. Reddit yazarı OGPixel5 bu konuyu ilk dile getiren kişi gibi görünüyor. Sorunu telefonuyla paylaştığında, birkaç Pixel kullanıcısı benzer sorunları yaşadıkları yanıtını verdi.

9to5Google’da videoyu Pixel 7 Pro’da test etti ve örnek sonuçlar gördü. Resim açılabilir ama Play butonuna basar basmaz telefon kilitleniyor.

Sorunu aşağıdaki görüntüden izleyebilirsiniz:

Orijinal Reddit dizisine göre, sorunun birkaç Pixel cihazını etkilediği görülüyor. Sorunun yaşandığı söylenen cihazın Pixel 7 Pro olduğu belirtilirken, yorum yapanlar görseli söyledi. Ayrıca Pixel 7s, Pixel 6s ve Pixel 6as’ı da çökerttiğini söyledi.Ek olarak, bazıları çökmeden sonra dakikalarca hücresel bağlantıya erişimi kaybetmekten şikayet ediyor.

Bir kullanıcı, sorunun birkaç yıl önce Android telefonlarını öldüren duvar kağıdıyla ilgili olabileceğini teorileştirdi. Mrwhosetheboss’un bahis görselinde işaret ettiği gibi, duvar kağıdı Android’den (ProPhoto RGB) farklı bir renk profili kullanıyordu. Android basitçe bir profilden diğerine dönüştüğü için bu kendi başına bir sorun değildir. Ancak duvar kağıdında Android için renk değerleri çok fazla gelen ve tüm sistemi çökerten bir piksel vardı.

Bu Alien klibinde de benzer bir şey olabilir. Belki de bu belirli HDR videonun bir karesi (hatta bir pikseli) Android’in renk sunumunda kısa devre yapıyordur. Böyle bir durumda Google’ın sorunu çözmek için bir yazılım güncellemesi yayınlayacağı düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu